Promocijom romana „Autosekcija” autora Srđana Srdića završeno je četvrto izdanje književne manifestacije „Karneval romana”, održane u organizaciji Javne ustanove Narodna biblioteka „Njegoš”. Razgovor sa autorom vodila je mr Ksenija Rakočević.
Prepoznatljiv kao književnik koji se dobro snalazi u karnevalu i prostoru distopije i haosa, i koji od haosa stvara kreativnost, Srđan Srdić u romanu „Autosekcija” tematizuje proces pisanja. Djelo je nastalo iz autorske zamisli da se, u kratkom vremenskom roku, napiše roman od 200.000 karaktera, pri čemu fabula nije u prvom planu njegovog sadržaja. Prostor i vrijeme u „Autosekciji” su svedeni jer se narator romana nalazi u svojevrsnoj izolaciji, zatvoren sjedi i piše svoj tekst. Srdić ovim djelom pomjera granice žanra i poigrava se sa postulatima i tradicionalnom formom romana.
Odgovarajući na pitanje moderatorke Rakočević o tome kako iz pozicije autora mlađe ili srednje generacije vidi status romana u savremenoj južnoslovenskoj književnosti, Srdić je istakao da je roman izgubio svoj nekadašnji položaj, prije svega u sociološkom smislu.
„Da roman ima onaj status prvenstveno u sociološkom smislu, nema. Niko od nas ne može nešto veliko da promeni, niti da izazove teške kontroverze, niti će ga se setiti neka vlast pa ga hapsiti. Reč je samo o tome da će neke knjige, iz različitih razloga, na tržištu bolje proći, a neke neće. Mi ne možemo da očekujemo ništa bolje na prostorima na kojima živimo, jer je u suštini sve demolirano, pa kako bi onda književnost imala neku značajniju funkciju. Mada, stanje definitivno nije blistavo ni u nekim mnogo sređenijim društvima”, smatra Srdić.
Autor se, između ostalog, u romanu „Autosekcija” dotiče i pitanja komercijalizacije književnosti.
„Nevolja počinje u prihvatanju ljudi da govore o svemu i svačemu, to je put kojim je krenula gomila manje talentovanih pisaca, što je, u maniru ove manifestacije, groteskno”, ocijenio je Srdić.
Roman „Autosekcija” pisan je iz pozicije krajnje introvertnog naratora, svedenih i gotovo minimalnih socijalnih kontakata. Govoreći o poziciji spoljašnjeg svijeta u odnosu na naratora u romanu, Srdić je rekao kako je savremenom piscu teško da ostane izolovan zbog konstantnog priliva informacija i njegovog nepovoljnog ekonomskog položaja, čime se zanimanje pisca u današnje vrijeme demistifikuje.
Srđan Srdić je doktor filoloških nauka, pisac i kritičar, urednik, izdavač i predavač kreativnog pisanja. Objavio je pet romana („Mrtvo polje”, „Satori”, „Srebrna magla pada”, „Ljubavna magla pada” i „Autosekcija”), dvije zbirke priča („Esperando” i „Sagorevanja”) i knjigu eseja („Zapisi iz čitanja”), a kao autor ili urednik objavljivao je tekstove u nekoliko antologija kratkih priča i mnogobrojnim književnim časopisima. Roman ,,Autosekcija” se našao u užem izboru nagrade ,,Miodrag Bulatović”.